dokuzayligim.com
dokuzayligim.com

16 Aylık Bebek Neler Yapar

16 aylık bebek

16 aylık bebek

16 Aylık Bebek Neler Yapar ?

Bebeğinizin algıları bu ayda gelişme sürecini ilerletir. Artık yapılacak veya yapılmayacak olayları bilir ve anlamaya çalışır. Ona boya kalemi verdiğinizde boya kaleminin yenilmeyeceğini bilmektedir. Bebeğinizde bu ayda korkular yaşanabilir. Elektrik süpürgesi gibi sesli cisimlerden korkabilir bu durumda ona yardımcı olmanız gerekir. Kulaklarını kapatırsa sesten rahatsız olmayacağını öğretmek sizlere kalmıştır. Bebeğinizi uyku düzen bu aylarda değişebilir. Normalde bebeğiniz sabah geç kalkar ve gece geç uyurken bu değişir. Artık bebeğiniz sabah erkan kalkar öğle uzun uyur gece geç uyumaya başlayacaktır. Bebeğin uyku düzeni değiştiğinde huysuzluklar başlayabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizi avutmak ve uyutmak annelere kalmıştır.

Bebeklerin Kuralları

Bebeğiniz bu ayda yapılmaması gereken her şeyi yapar. Bu bebeğin doğasında vardır. Ona yapma dediğiniz şeyleri teker teker yerine getirecektir. Mesela bebeğinize prizlere yaklaşma onlara dokunma dediğinizde o bunu sorgulayacak ve doğru olup olmadığını kontrol etmeye başlayacaktır. Onu prizlerden uzaklaştırdığınızda onun güvenini kazanacaksınız ve bebeğiniz bir daha prize dokunmayacaktır. Bebeğiniz bu ayda biraz çılgınlıklar yapabilir. Mesela televizyonun tepesine ve mutfağa rahatlıkla çıkabilir. Bu nedenle bebeğinizin yanından ayrılmayın ve onu daima kollayın.

16 Aylık Bebeğin Gelişimine Nasıl Destek Olabilirim ?

Bu ayda bebeğinize televizyon izletmemiz bebeğinizin gelişimine olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle bebeğinizle bol bol vakit geçirmeye bakın. Bebeğinize alışkanlıklar edindirmeye yardımcı olun. Mesela diş fırçalama bebeğe macunsuz diş fırçasını verin ve sizi taklit etmesini isteyin. Bebek bu ayda sizi anlayacak kapasiteye sahip olacaktır. Bebeğin istek ve arzularını elinizden geldiğince karşılamaya çalışın. Bebekler kendine göre bir düzen oluşturur. Nerede uyumak isterse bebek bırakın orada uyusun. Bu tip alışkanlıklar bebeğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

<<< 15 Aylık Bebeğin Yapabildikleri >>>

This post is written by erkan

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>